Jakie wymagania muszą spełniać pokrycia tapicerskie mebli medycznych?
Czasy niewygodnych kozetek i foteli lekarskich dawno już minęły. Obecnie producenci mebli prześcigają się w tym, który z produktów zapewni większy komfort pacjentom, ale też lekarzom w czasie wykonywania ich obowiązków. Meble medyczne stały się atrakcyjne wizualnie. Lekarze mogą wybierać kolory i wzory tak, by pasowały one do aranżacji ich gabinetu. Z biegiem lat jednak pokrycia tapicerskie mebli medycznych zużywają się. Codziennie są intensywnie eksploatowane przez pacjentów, a po każdym z nich czyszczone i dezynfekowane. Decydując się na renowację tapicerki, lekarz musi pamiętać o tym, że pokrycia powinny spełniać kilka wymagań.
Tapicerka a przepisy
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczególnych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, narzuca producentom mebli rygorystyczne wymagania dotyczące m.in. pokryć tapicerskich. Podczas produkcji, a także renowacji mebli medycznych, muszą oni korzystać z materiałów uniemożliwiających rozwój bakterii. Pokrycia powinny być też odporne na wilgoć, być paro-przepuszczalne i umożliwiać łatwą konserwację. Tapicerka nie może być porowata – nierówna powierzchnia jest trudniejsza w dezynfekcji i sprzyja rozwojowi wirusów i bakterii. Kluczowe jest też to, by pokrycie posiadało jak najmniej łączeń – szwy są słabym punktem obić, w którym mogą zbierać się patogeny. Do produkcji mebli medycznych nie wolno używać materiałów organicznych, które utrudniają całkowite zachowanie higieny. Ponadto materiały nie mogą wywoływać alergii, być odporne na zapalenie, światło UV i substancje chemiczne.
Pozostałe wymagania
Warto pamiętać o tym, że określone standardy jakości muszą spełniać nie tylko obicia tapicerskie, ale też elementy konstrukcyjne. Podobnie, jak w przypadku obić, nie mogą one być wykonane z materiałów organicznych (np. drewno). Większość konstrukcji wykonuje się z metalu, w razie potrzeby malowanego farba proszkową. Powłoka proszkowa gwarantuje najlepszą przyczepność, brak spękań, a co za tym idzie – ułatwia utrzymanie higieny.
Renowację mebli medycznych zawsze należy zlecać doświadczonym specjalistom, znającym aktualne wymagania prawne. Dobre firmy, takie jak nasza, oferują dodatkowo laminację mebli medycznych, znacząco wydłużającą ich żywotność.